ייפוי כוח מתמשך 

מדובר במסמך משפטי בעל חשיבות מכרעת לחיים של כל אחד ואחת מאיתנו. למשפט זה תוקף כלפי כולי עלמא וגם מול בתי משפט לענייני משפחה ומשרד האפוטרופוס הכללי במדינה.

במה בעצם מדובר?

רובנו מכירים או שמענו את המילה “אפוטרופוס”. בעצם אפוטרופוס הוא אדם שבית המשפט לענייני משפחה ממנה על מנת לטפל בענייניו של אדם שכבר אינו מסוגל לטפל בענייניו בעצמו, עקב מחלה פיזית, נפשית או מנטאלית, ועל כן נדרש אדם אחר להיכנס בנעליו ולנהל עבורו את החיים.

התהליך הרגיל של מינוי אפוטרופוס [למי שלא עשה יפוי כח מתמשך] כולל הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס לבית המשפט ואז ביהמ”ש ממנה במקרים רבים עו”ס וכן רופא פסיכוגריאטר כדי לקבוע האם האדם נזקק לממונה: בקשה זו מוגשת בד”כ ע”י בני המשפחה הקרובים של האדם שמבקשים להתמנות עבורו, ובמידה שאין לו בני משפחה המעוניינים להתמנות כאפוטרופוסים, אז על ידי צד ג’ שלא בהכרח מעוניין בטובת אותו אדם, אלא לעיתים בממונו, בביתו וכיו”ב. רק בסוף התהליך יינתן צו לאפוטרופוסות לגוף, לרכוש ו/או לעניינים אישיים של האדם.

ברגע שאדם הפך להיות לא כשיר משפטית, או בשפה משפטית “מי שאינו מבין בדבר” אזי כבר אין לו יכולת לקבל החלטה ואין לו אמירה לגבי זהות האדם שימונה לו כאפוטרופוס: זה יכול להיות אחד הילדים שלו, או זר, או גוף שימנה בית המשפט אין לו שליטה על זהות האדם ולא על אופן ניהול ענייניו – ואפילו שהוא לא בהכרח צלול בדעה, בכל זאת לסיים את החיים משולל זכויות יסוד ונתון לחסדי אחרים, זו לא תחושה נעימה.

המחוקק נתן אלטרנטיבה נפלאה לאפוטרופסות הזו, והיא נקראית “יפוי כח מתמשך”. זה מסמך משפטי שיש לו תוקף בדיוק כמו צו מינוי של בית המשפט, רק שאין את הפרוצדורה הסבוכה של בית המשפט ואין כפיית זהות האפוטרופוס: בעצם באמצעות המסמך הזה, אתם יכולים היום, כשאתם צלולים, כשירים, בעלי יכולת תפקוד עצמאית וכוח בחירה חופשית, לקבוע מי יהיה האפוטרופוס שלכם ליום שבו חס וחלילה תהיו לא כשירים מבחינה משפטית.

יפוי כח מתמשך מופקד באפוטרופוס הכללי לאחר שנמלא אותו יחד ו”נתפור אותו לפי המידה האישית” שלכם והוא יופעל רק בתנאים שאתם קובעים כבר מעכשיו.

יפוי כח מתמשך מתייחס לשלושה ראשי חץ מרכזיים בחייכם: רפואי, אישי, כלכלי ומאפשר לכם להגדיר מיופה כח אחד, או יותר לכל תחום בנפרד או לכולם אם בכלל.

יפוי כח מתמשך חשוב יותר מכל ביטוח חיים שיש לכם, מכיוון שביטוח חיים מעניק פיצוי לשארים שלכם, ואין לו משמעות באמת לחיים שלכם:

ואילו יפוי כח מתמשך הוא ביטוח חיים עבורכם במובן של לבטח אותכם מפני חוסר אונים ומפני היותכם נתונים לחסדים של אחרים בעת פקודה: מכיוון שאף אדם אינו יודע מה יקרה לו ואיך יקרה ולמרות שאנחנו רוצים להאמין שלא יקרה לנו כלום ולכן לא צריך לדאוג לעתיד, הרי שמחשבה תמימה ונאיבית שכזו לא מנעה מהגיל לעשות את שלו, ודברים קורים באופן טבעי יותר או פחות ומשפיעים על כולנו: לכן, בדיוק כפי שאנחנו רוכשים ביטוח לרכב למקרה שתהיה תאונה, – וביטוח חיים למקרה שנמות, וביטוח רפואי למקרה שנחלה, כך בדיוק על כל – – אחד ואחת מאיתנו לבטח את חייו ולדאוג שמי שיטפל בנו אם נהיה לא כשירים משפטית, יהיה מי שאנחנו נבחר בהיותינו צלולים וכשירים, והוא ינהל את עניינינו כפי שאנו נורה כמפורט במסמך הכל כך חשוב הזה.

יפוי כח מתמשך, לצד יפוי כח רפואי וצוואה הם מוצר חובה לכל אדם שרוצה – לדאוג לכך שאחרית חייו תהיה נעימה, נוחה ותואמת את רצונותיו מבלי להיות ולשמור על כוח הבחירה שלנו והיכולת לשמור על שגרת חיים שאנו היינו רוצים לעצמנו, גם לימים בהם לא נוכל לומר זאת עוד.

אי לכך, ולשם הנגשת המוצר המשפטי החשוב הזה לכל בית, לכל אדם משרדנו – מספק שירות “עד הבית” לצורך הכנת המסמך, ללא עלות נוספת!

יפוי כח מתמשך מרגע שנכנס לתוקף משפטי, תקף עד יום המוות או עד מועד אחר שאתם מגדירים במסמך, למעט בעניין הרפואי שבו התוקף ייפסק אם חלילה אדם יוגדר כ”חולה הנוטה למות” ולשם כך יש את המסמך הקריטי “יפוי כח רפואי”.

משרדנו שרואה חשיבות עליונה בהפצת החשיבות של המסמכים הללו לחיים של כל אדם, יצר מוצר פרימיום שנקרא “משולש הזהב” ומורכב משלושה מסמכים קריטיים בחשיבותם לחייכם ולשקט הנפשי שלכם:

    משולש הזה: יפוי כח מתמשך, יפוי כח רפואי וצוואה.

לתיאום פגישה התקשרו עכשיו 052-5258022 עורכת דין שירלי אלמוג או שלחו הודעה.

*כל האמור במאמרים באתר הינו בגדר מידע חלקי וכללי ונועד לידיעה כללית בלבד. אין לראות במידע זה תחליף לייעוץ משפטי!

רק ייעוץ משפטי אישי לפי נסיבות אישיות של כל לקוח/ה ובהתאם לנתונים האישיים שיימסרו לעוה”ד שירלי אלמוג במסגרת מפגש ייעוץ, יהוה “יעוץ משפטי”.

כל העושה שימוש במידע המוצג באתר, עושה זאת על פי שיקול דעתו ואחריותו בלבד!

© כל הזכויות למאמרים באתר שייכות לעו”ד שירלי אלמוג בלבד ואין להעתיק, לשכפל או להשתמש במאמרים ללא אישור מראש ובכתב של עו”ד שירלי אלמוג